waltsu kirjoitti:
Hilima sanoi:
Vain vähän aikaa sitten kun päävalmentaja vaihtui, niin yleisesti epäiltiin, voivoteltiin ja kun muutama peli hävittiin niin myös tuomittiin. Kesken kesän valmentaja hieman muutti toimintatapoja ja tuli muutama voittokin. Syksyllä tuli myös kohtuullista menestystä arvokisoissa. Seuraavissa arvokisoissa jo komeaakin menestystä.
Ehkäpä tässä tilanteessa on jotain samaa, uuden joukkueen kanssa? Ehkäpä jo syksyllä päästään paukuttelemaan henkseleitä, että kyllä minä koko ajan tiesin sen pelin sieltä löytyvän?
Uskoisin, että Köpillä on jo sen verran kokemusta, että hän näkee itsekin pelin olevan nyt lukossa eikä sitä meidän tarvitse enää toistaa. Ehkä hän jopa tietää miksi se on lukossa ja miten siihen reagoidaan.
Ainoa tapa, millä voimme auttaa näitä "äijiä" (hölmöstä lempinimestä huolimatta) on antaa koko porukalle täysi tuki. Mennään katsomoihin paikan päälle, kannustetaan ja luotetaan. Sama homma myös pelien ulkopuolella.
Tosiaan...Tärkeissä matseissa kun Suomi häviää ja etenkin jos häviää useamman kerran niin alkaa aikamoinen älämölö täällä lentopallo"asiantuntijoiden" keskustelupalstalla. Jälkiviisaus on tieteenlaji jonka harrastajia löytyy jos jonkinmoisella nimimerkillä. Ollaan heti erottamassa valkkua, ottamassa uusia pelaajia kehiin, muuttamassa taktiikkaa. Pahimmat haukkuvat koko Suomen lentopallojärjestelmän aina junnutyöstä mjtasolle asti.
Nyt kun komea voitto tuli nämä pahimmat jälkiviisastelijat ovat hiljaa.
Meikäläinen poimi tuon Hiliman kommentin esimerkikisi toisenlaisesta kirjoittelusta. Siinä on viisaasti analysoitu; vaikka raskaat tappiot oli juuri koettu; se tilanne missä maajoukkue silloin ilmeisesti oli.
Hatunnosto Hilimalle. Sieltä suunnasta tuntuu löytyvän oikeanlaista analyyttistä näkemystä. Ja sellaisia kirjoituksia on mukava palstallamme lukea.
Kiitos ja karman korotus