- Viestejä
- 957
Tuttujen kesken Viron PorttoUpin uusi seura, Portto Viro
Tuttujen kesken Viron PorttoUpin uusi seura, Portto Viro
Siirtohan piti tapahtua jo ennen kauden alkua tai ainakin siitä oli puhetta jo yli vuosi taaksepäin. Tuli vaan tuo lapsilykky tähän väliin. Eli ei mikään yllätys. Nyt vaan palloa latuun ja antamaan lisävirtaa seuralle ja kyllä kai veteraani-iässä voi vähän urheilemisesta nauttiakin, kun on paikat tikissä ja syöttökin kulkee. Tämähän on aika mielenkiintoinen juttu, siis se, miten Upin pistepotti lähtee kasvamaan.Joo Upin kannalta mukava viettää kevättä Italiassa perheenkin kanssa. Ei varmaan isoja urahaaveita mutta enempi nautintoja. 👍 Jää nähtäväksi kuka tulee paikkaamaan, jotain varmaan tiedossa...![]()
Matteo Bellia on Porttojen hakkuri. A3 ja A2 kaveri. Tekaissut reilun sata pistettä kaudessa. Ei tietoa, mutta tuntuisi, että seura tarvitsee kovempaa kaveria hakkuriksi.Mikä homma? Aika kummaliseen aikaan mielestäni Sivula lähtee ulkomaille. No on se A2 myös hyvä liiga, mutta ei nyt kumminkaan mikään A1 tai Puolan liiga. Luulisi, että se olisi voinut aikaisemminkin tuonne lähteä halutessaan, vai loukkaantuiko tuolla joukkueesta hakkuri/erotettiin?
Upi kyllä sano, että perhe tulee perässä, kunhan saa asiat kuntoon Italian päässä.Kukaan myy hakkuriaan ja kukaan lähde 2-3 kk takia,mutta kun mitalli karannut lähes varmasti.Tuskin sinne 3 lasta lähtee ,siinä vasta homma on kun ukko pelireissulla.Tuskin saa samaan rahaan lastenhoitajaa.Satonen sais pelastaa nyt Valepan.
Niin eiköhän Upi ole tehnyt sopimuksessaan mahdollisuuden lähtemiseen 😊Jotenkin on sellainen tunne että tässä saagassa on useampi voittaja. Toivottavasti myös Upi ja Viron Portot😉. Hyvä juttu että Valepa ei asettunut esteeksi.
Kuten jo aiemmin kirjoitin, tuskin sopimuksessa oli tästä mitään pykälää. Muuten Valepan sivuilla oleva teksti asettuu outoon valoon.Niin eiköhän Upi ole tehnyt sopimuksessaan mahdollisuuden lähtemiseen 😊
Niinpä, tais tulla joku suonenveto tai herääminen Upille kun pelit on sujunut ehkä yli odotusten. Nyt tai ei koskaan..Kuten jo aiemmin kirjoitin, tuskin sopimuksessa oli tästä mitään pykälää. Muuten Valepan sivuilla oleva teksti asettuu outoon valoon.
Siirto jonnekin oli suunnitteilla jo yli vuosi sitten. Tuli vaan pikku hidaste, kun kolmas muksu ilmoitteli tulostaan. 😁 Tämä Upin isän sanomana, mutta heti perään tokaisi, Anttimaisern tapaan, että ei kai se nyt tosissaan höpöttänyt. 🥴Niinpä, tais tulla joku suonenveto tai herääminen Upille kun pelit on sujunut ehkä yli odotusten. Nyt tai ei koskaan..
Asettuu kyllä samaan kastiin toisen Sastamalan veteraanin kanssa, onko järkee vai ei...
Niinpä niin , näihin seurojen antamiin lausuntoihin voi aina luottaa kuin Neuvostoliittoon , kuten esim Sivulan lähtö ei millään lailla vaikuta tavoiteasetteluumme , no , toisaalta pitää olla uskoa omiin valintoihinsa , ei kai niitä julkisesti kannata morkatakaan.Kuten jo aiemmin kirjoitin, tuskin sopimuksessa oli tästä mitään pykälää. Muuten Valepan sivuilla oleva teksti asettuu outoon valoon.
Nyt kannattaa ehkä muutama päivä odottaa uutista ennenkuin ottaa vahvasti kantaa seuran tavoiteasetteluun. Jotain on varmasti luvassa ja melko pian.Niinpä niin , näihin seurojen antamiin lausuntoihin voi aina luottaa kuin Neuvostoliittoon , kuten esim Sivulan lähtö ei millään lailla vaikuta tavoiteasetteluumme , no , toisaalta pitää olla uskoa omiin valintoihinsa , ei kai niitä julkisesti kannata morkatakaan.
Paljon mielenkiintoisempi on aihe Mitä tapahtuu kun Valepa siirtyy Sivulan jälkeiseen aikaan. Alkaako K-Kokko valmistella lausuntoa jossa kertoo että on Uusien haasteiden aika . Pelaajia jo yleensä kysellään tässä vaiheessa muualle jos siltä tuntuu ettei Vammalasta kotia löytynyt . Loppukauden menestys on myös ratkaisevassa roolissa tulee rosteriin sitten apuja tai ei.
Nyt tulee jo niin vankkaa tekstiä asiantuntemuksella että mennään tällä 🤣Niinpä niin , näihin seurojen antamiin lausuntoihin voi aina luottaa kuin Neuvostoliittoon , kuten esim Sivulan lähtö ei millään lailla vaikuta tavoiteasetteluumme , no , toisaalta pitää olla uskoa omiin valintoihinsa , ei kai niitä julkisesti kannata morkatakaan.
Paljon mielenkiintoisempi on aihe Mitä tapahtuu kun Valepa siirtyy Sivulan jälkeiseen aikaan. Alkaako K-Kokko valmistella lausuntoa jossa kertoo että on Uusien haasteiden aika . Pelaajia jo yleensä kysellään tässä vaiheessa muualle jos siltä tuntuu ettei Vammalasta kotia löytynyt . Loppukauden menestys on myös ratkaisevassa roolissa tulee rosteriin sitten apuja tai ei.
Hyvä oli aikoinaan mutta ei tämän päivän jalalla asiaa kuusikkoon yleipelaajana.Yleispelaajana Eetu Pennanen voitti kaudella 2015-2016 muistaakseni pistekilpailun. Eetu yleispelaajaksi ja harjoitusnäyttöjen pohjalta Groffier tai Muukkonen hakkuriksi. Eetu yypeeksi näyttämään miten hoidetaan sekä hiha- että hyökkäyshommat. Eetuhan yleispelaajana oli hankala torjuttava. Pallo kimpoili torjunnan käsistä ties minne tai meni eturessuun.
Ehkä Eetu on jo vanha yleispelaajaksi mutta Muukkonen hakkuriksi ei Einomieheltä huono ehdotus.Hyvä oli aikoinaan mutta ei tämän päivän jalalla asiaa kuusikkoon yleipelaajana.