Pudotuspeleistä ja koko kaudesta on ainakin helppo tehdä johtopäätös, että oli melkoinen nuorten pelaajien esiinmarssi. Jonkin verran tietysti varsinkin painepeleissä näkyy pelaajien ikä ja kokemattomuus, mutta näissä peleissä sitä tulee.
Kuten olen jo vuosia sitten todennut, nämä nyt liigassa +-20v pelaavat ikäluokat on erittäin lahjakkaita. Siellä on paljon pelaajia, joilla on fyysiset edellytykset päästä kansainvälisille kentille. Arvioisin heitä olevan jopa parisenkymmentä. Osa vuoden-parin päästä, osa viiden-kuuden vuoden.
Seuraavan viiden vuoden aikana mitataankin meidän liigaseurojen (ja liiton) kyky pitää tuo porukka lajin parissa. Pystytäänkö tarjoamaan ammattimaisia tai edes puoliammattimaisia olosuhteita.
Käytännössä tämä tarkoittaa myös sitä, että ollaanko valmiita maksamaan kotimaisille nouseville kärkipelaajille samaa korvausta, kuin esim. Jenkkiyliopistoista tuleville? Tasohan on hyvin pitkälle sama.