- Viestejä
- 11,215
Lauantain pelit
Kiisto 3-2Kisko
PäLu 1-3 Kuortane
Karpaasit 2-3 Ducks
East 3-1 Huki
PuMa 3-2 Lempo
Kiisto 3-2Kisko
PäLu 1-3 Kuortane
Karpaasit 2-3 Ducks
East 3-1 Huki
PuMa 3-2 Lempo
Raksilassa ei muuta jännitettävää enää olekaan, toivottavasti Ouluhalli täyttyy.Huhhuh olipa taas jänniä pelejä. Kuortane-Pälkäne oli ainoa selvä peli, mutta muut tarjosivat jännitystä.
Kiisto yllätti Kiskon ekassa erässä ja väänsi muutenkin tiukkaa runkosarjan voittajaa vastaan.
Karpaasit tai siis Louhela teki ankkapaistia Liperissä. Yllättävä tulos, olisin odottanut tiukempaa vääntöä, toki ei kyseessä mikään selvä peli ollut.
Huki teki temppuja jumbofinaalissa ja on jättämässä Eastiä sarjan jumboksi. Eastillä oli vieläpä Silventoinen mukana.
PuMa-Lempo peliä olin paikanpäällä katsomassa joten siitä vähän pidempää analyysiä. PuMa pani YP-vajauksella pelaavan Lempon ahtaalle. Lempo oli kuitenkin kovempi, mutta yllättävintä pelissä oli, että PuMan sentterit jättivät Lempon selvästi taakseen. Novitsky+Vallin akseli paineli neljään erään yhteensä 28 pistettä Vuorenmaa+Pölläsen 16 pinnaa vastaan. Itänen oli kentän paras YP ja piti Lempoa pitkälti pinnalla, Sillanpää syttyi myöhään, mutta oli tärkeä viimeisen erän ratkaisemisessa.
Huomisia pelejä odotellaan siis innolla! Toivottavasti nähdään edes yksi kultainen erä, mutta enemmänkin käy!
(Oli muuten joka yleisössä aina hyvin porukkaa, se on ain hieno nähdä! Lempäälä-areenan, Ouluhallin ja Lumon voisi kuvitella huomenna olevan myös pullollaan)
Täysin eri mieltä Puma-Lempo pelistä. Tuollakin seitsikolla piti juuri tuollainen voitto ottaa.Karpaasit teki ounastelemani yllätyksen. Ducksilla huomenna piiiiitkän matkustuksen jälkeen hankala paikka.
Lempon kokoonpanon näkemisen jälkeen olin aika varma, että Puma voittaisi. Sillanpää löysi tasonsa kauden miltei avauksessa.
Pälkäne saalisti 'sankariĺlisen' tappion vailla mitään saumaa.
Kiistoa ja Ahosta koutsina arvostan, tekivät Kiskon pelistä epämiellyttävän.
Samaa mieltä, siellä on kuitenkin seitsikossa 6 pelaajaa liigakokemuksella ja Itänen, Vuorenmaa, Pöllänen ja Lehtimäki pelipaikoillaan sarjan parhaimmistoa. PuMa pelasi hyvin vaiheittain, etenkin kolmannen erän, mutta kokemus korjasi tämän pelin Pirkanmaalle.Täysin eri mieltä Puma-Lempo pelistä. Tuollakin seitsikolla piti juuri tuollainen voitto ottaa.
Unelma olisi näin urheilun ystävänä, että Lempo-PuMa pari ja Ducks-Karpaasit pari venyisivät huomenna kultaiseen erään. Kisko on vahva kotonaan ja Kuortane korjaa Pälkäneen, joten en usko että niissä tulee yllätyksiä. Toivottavasti myös Huki-East parikin venyisi vielä kultaiseen erään, vaikka siellä pelataankin vain jumbosijoista.Jep Juze ja Kuuritari: totta kai 'historia' eli pelaajien ex-saavutukset puhuivat Lempolle.
Ei kai Niemen, Vuorisen ja läpimurtonsa tehneen Montosen panosta voi vähätellä, joten otetaan kompromissi: Pumalla oli (ja on) saumansa tässä parissa.
Pasi on pyörittänyt Hukin peliä kevään PuMa pelin jälkeen.Kiinnostava juttu jumbofinaalista, että siellä on Hyvärisen Pasi pyörittänyt pelin passarina.
Ei noilla nyt oikeasti liigapeleja vyöllä montaa ole, ainakaan isossa vastuussa vrt. Määttänen ja Vallin.Toki pelipaikoillaan sarjan parhaimmistoa.Samaa mieltä, siellä on kuitenkin seitsikossa 6 pelaajaa liigakokemuksella ja Itänen, Vuorenmaa, Pöllänen ja Lehtimäki pelipaikoillaan sarjan parhaimmistoa. PuMa pelasi hyvin vaiheittain, etenkin kolmannen erän, mutta kokemus korjasi tämän pelin Pirkanmaalle.
Ja Lempon pelaajien liigapeleistä ei ole yhtä pitkä aika kuin Miron tai Musen. Joka tapauksessa turhaa väittelyä, Lempon kentällisessä oli selvästi enemmän kokemusta kuin PuMan.Ei noilla nyt oikeasti liigapeleja vyöllä montaa ole, ainakaan isossa vastuussa vrt. Määttänen ja Vallin.Toki pelipaikoillaan sarjan parhaimmistoa.
No varmasti. Mutta parempi pitää paikalla olijoista olla voittaakseen. Vanhoista näytöistä ei apua.Ja Lempon pelaajien liigapeleistä ei ole yhtä pitkä aika kuin Miron tai Musen. Joka tapauksessa turhaa väittelyä, Lempon kentällisessä oli selvästi enemmän kokemusta kuin PuMan.
Keitä sieltä Lempolta sitten puuttui?Karpaasit teki ounastelemani yllätyksen. Ducksilla huomenna piiiiitkän matkustuksen jälkeen hankala paikka.
Lempon kokoonpanon näkemisen jälkeen olin aika varma, että Puma voittaisi. Sillanpää löysi tasonsa kauden miltei avauksessa.
Pälkäne saalisti 'sankariĺlisen' tappion vailla mitään saumaa.
Kiistoa ja Ahosta koutsina arvostan, tekivät Kiskon pelistä epämiellyttävän.
Vuorinen, Niemi, Heinonen, Montonen. Ainakin joukkueessa leveyttä kun oli vielä riittävä kuusikko kentälle .Keitä sieltä Lempolta sitten puuttui?
Lempon ehdoton vahvuus ykkössarjassa on joukkueen leveys. Kovin monessa joukkueessa ei saataisi läheskään yhtä tasokasta kuusikkoa 3 olevan poissa ns. "ykköskuusikosta".Vuorinen, Niemi, Heinonen, Montonen. Ainakin joukkueessa leveyttä kun oli vielä riittävä kuusikko kentälle .
Vuorinen oli kyllä paikalla, kävi hetken kentällä ja ei vaikuttanut olevan missään hyvässä kunnossa, en sitten tiedä mikä kyseessä.Vuorinen, Niemi, Heinonen, Montonen. Ainakin joukkueessa leveyttä kun oli vielä riittävä kuusikko kentälle .
Eli pöytäkirjasta puuttui ainoastaan Montonen? Ja joku miettii, että Lempo häviää kun hän puuttuu. Asia selvä. Ei ole luottoa kovinkaan paljoaVuorinen oli kyllä paikalla, kävi hetken kentällä ja ei vaikuttanut olevan missään hyvässä kunnossa, en sitten tiedä mikä kyseessä.
Leveyttä on, mutta , "mörkö" puuttuu. Pitäisi olla joku Hakala.Lempon ehdoton vahvuus ykkössarjassa on joukkueen leveys. Kovin monessa joukkueessa ei saataisi läheskään yhtä tasokasta kuusikkoa 3 olevan poissa ns. "ykköskuusikosta".
Jospa Karpaasit pelas niin hyvää peliä, sai näyttämään Ducksin heikoltaTäysin eri mieltä Puma-Lempo pelistä. Tuollakin seitsikolla piti juuri tuollainen voitto ottaa.
Ducks ei saanut kyllä mitään otetta Louhelaan. Muutenkin kesy vieraspeli heiltä.